Tävlingar 2015

Nu börjar skidtävlingarna igen. Följande tävlingar har planerats:

 Datum  Tävling               Plats      Stil                 Funktionärer & Kök  Januari    15.1  Klubbtävling          Högåsen    Fri       Resultat   Jan G, Mikael Y & Lynette R    22.1  Klubbtävling          Högåsen    Klassisk  Resultat   Bennet E, Jan-Erik W & Eva R-V    29.1  Klubbtävling          Högåsen    Fri       Resultat   Bo-Göran N, Kristian Å & Anki L    Februari    05.2  Klubbtävling          Högåsen    Klassisk  Resultat   Martin R, Patrik V & Susanna Å    12.2  Klubbtävling          Vargberget Fri       Resultat   Peter W, Johan S & *Egen dricka*    19.2  Klubbtävling          Högåsen    Klassisk  Resultat   Jan G, Mikael Y & Maria E    26.2  KT Masstart           Högåsen    Fri       Resultat   Kim A, Tom S & Ann-Christine S    Mars    05.3  KT Masstart           Högåsen    Klassisk  Resultat   Bennet E, Bo-Göran N & Camilla K    12.3  Klubbmästerskap       Högåsen    Klassisk  Resultat   Dan R, Martin R & Sofia W    18.3  Distriktstävling      Högåsen    Klassisk  Flyttat till Vargberget 21.3 kl 11.00    19.3  Klubbtävling          Bodbacka   Fri       Flyttat till Högåsen    19.3  Föräldra-barn stafett Högåsen    Klassisk             Peter W, Jan-Erik W & Annika W    21.3  Distriktstävling      Vargberget Klassisk             IK KAMP    26.3  ?                     Högåsen    Klassisk             ?

Samtliga tävlingar börjar kl.19.00 om inte annat anges.

Deltagarna ska vara på plats 18:45.

Köldgräns –15 grader.

Alla deltagare får pris i klubbtävlingarna alla gånger.

Skidträningar, skidkul, hålls på söndagskvällar kl 18:00, vilken skidstil som tränas meddelas på IK Kamps hemsida.

Deltagarna får 1 poäng för varje skidtävling och 1 poäng för varje skidkul man deltar i, i sitt skidpass.

Beroende på hur många poäng man fått, får man liten, mellanstor eller stor pokal vid skidavslutningen.

Ändringar kan förekomma i listan beroende på väder och förhållanden. Ändringar kommer på hemsidan.

Jourlistor

Jour v. 3

Rinkgruppen

Grupp 2 : Andreas R, Jim K, Dominic F, Jonas W, Kristian Å och Leif S

(v 4 - Grupp 3 - Joakim M, Jan K, Patrik L, Patrik S, Jan G och Mats K)

Mera info