Tävlingar 2019

 Bild från tidigare årFoto : G Back

Nu börjar skidtävlingarna igen.

Skidtävlingarna är i år torsdagskvällar med början nu 17 januari.

Därefter har följande tävlingar planerats:

 

 

 

(Klicka "Läs mer" här nedanför)

 

 Datum  Tävling                Stil        Funktionärer & Kök  Januari    17.1  Klubbtävling           Klassisk    Jan G, Mikael Y / Maria E                 24.1  Klubbtävling           Fri         Jan-Erik W, Kjell-Johan E / Ann-Christin S        31.1  Klubbtävling           Klassisk    Bennet E, Kennet F / Ann-Mari S           Februari     7.2  Klubbtävling           Fri         Jim S, Bengt S / Susanna Å                13.2  Distriktstävling       Fri             14.2  Klubbtävling           Klassisk    Johan S, Kim A / Maria S                 21.2  KT Masstart            Fri         Kristian Å, Göran B / Johanna F          28.2  Klubbtävling           Klassisk    Jan-Erik W, Kjell-Johan E / Sofia A      Mars     7.3  Klubbmästerskap        Fri         Jan G, Mikael Y / Linda G                       Klasser från 8 år 1.5 km uppåt    14.3  Klubbtävling           Klassisk    Benneth E, Kennet F / Solveig F                21.3  Klubbtävling           Fri         Jim S, Bengt S / Lena N                   28.3  Föräldra-barn stafett  Klassisk    Johan S, Kim A / Camilla F

Samtliga tävlingar börjar kl.19.00 på Högåsen om inte annat anges.

Deltagarna ska vara anmälda senast kl 18.45.

Köldgräns –15 grader.

Alla deltagare får pris i klubbtävlingarna alla gånger.

IK Kamp uppbär en deltagaravgift på 15 €/familj.

Deltagarna får 1 poäng för varje skidtävling och 1 poäng för varje skidkul man deltar i.

Beroende på hur många poäng man fått, får man liten, mellanstor eller stor pokal vid skidavslutningen.

Ändringar kan förekomma i listan beroende på väder och förhållanden. Ändringar kommer på hemsidan.

Tävlingsklasser utgående från födelseår:

F/P  6   födda 2013 - >    0.4 - 0.7 km  F/P  8   födda 2011 - 12   1.5 km  F/P 10   födda 2009 - 10   1.5 km  F/P 12   födda 2007 - 08   3.0 km    F 14   födda 2005 - 06   3.0 km    P 14   födda 2005 - 06   4.5 km    F 16   födda 2003 - 04   4.5 km    P 16   födda 2003 - 04   6.0 km

Utöver ovannämnda tävlingsklasser finns det även en tidlös klass oavsett ålder.

Jourlistor

Jour v. 14

Rinkgruppen

Grupp 1 : Tom, Kim, Bengt, Rolf, Mats, Jan-Erik och Johnny

(v 15 - Grupp 2 - Andreas, Jim, Dominic, Jonas, Kristian och Leif)

Mera info